Slovenska-kuchyna.sk
Top-recepty

Studeno

Fotorecept

Stručný recept na Studeno

V slanej vode sa uvaria na mäkko bravčové paprčky, čo-to z hlavy, kolena, kožky. Pre chuť sa pridá do polievky cesnak, cibuľa, korenie. Keď je mäso mäkké, že sa oddeľuje od kosti, vyberie sa z polievky a podelí sa na taniere a misky. Z vrchu polievky sa odoberie masť, precedí sa na taniere, posype sa paprikou a dá sa na chladné miesto, aby stuhla.

studeno varenie

Paprčky, koleno, kožky a koreňovú zeleninu zalejeme vodou, osolíme, okoreníme, pridáme cesnak, cibuľu a bobkový list, privedieme do varu a varíme na miernom ohni do mäkka.

uvarené knošky, košky, koleno

Po 4-8 hodinách pomalého varenia, keď sa mäso oddeľuje od kosti, polievku odstavíme z ohňa, vyberieme mäso, kosti, kože a zeleninu. Polievku precedíme cez jemné sitko.

mäso sa podelí na taniere

Uvarené mäso prípadne i so zeleninou sa podelí na taniere a misky a zaleje polievkou. Niektoré misky ostanú bez mäsa iba na čistý aspik.

studeno čerstvá polievka s mäsom a zeleninou

Porcia polievky s mäsom a zeleninou sa nechá pomaly chladnúť najprv pri izbovej teplote a potom sa vynesie von, ak je tam aspoň 15°C a menej. Ideálne ak vonkajšia teplota ešte cez noc klesne o pár stupňov.

studeno

Ráno po vychladnutí objavíme produkt nášho snaženia - Studeno - polievku v tuhom skupenstve.

aspik bez masti

Masť, ktorá ostala v polievke sa oddelí od rôsolovitej zložky a usadí na povrchu. Kým je tuhá, dá sa jednoducho z povrchu odobrať, napr. lyžicou. Masť nemusíme vyhadzovať, dá sa použiť na chlieb, alebo na varenie. Je veľmi jemná, takmer ako husacia.

servírovanie

Servírujeme preklopené na tanier, ozdobíme cibuľkou, paprikou, pridáme ocot. O octe treba vedieť, že v kontakte s aspikom ho začne hneď rozpúšťať. Polievka by sa teda po krátkom čase premenila späť na tekutú formu, čo je nežiaduce, takže rýchlo spapať. Alebo radšej bez octu.

servírovanie

Ocot sa môže riešiť aj takto, nakvapkať na cibuľku s paprikou na vedľajšom tanieri. Dobrú chuť !

Jedlo a zdravie, zdravotné účinky

Ak prídete na chuť tomuto pokrmu a budete si ho pripravovať správne, t.j. variť dosť dlho (aby sa v polievke vyvarilo čo najviac z prospešných látok ako sú kolagén, elastín a sprievodné organické látky), odoberať šedú penu, ktorá je zhlukom nečistôt a toxínov z mäsa, pazúrov a pod., variť pomaly, aby bola polievka (a následne aj studeno) číra, chladiť pomaly, aby sa tuky stihli dokonale rozvrstviť čím získame čo najčistejšiu želatinu. Taká studenina podporí zdravie, najmä kĺby ____

(c) 2012-2022 Slovenská kuchyňa