Recepty prastarej matere, nová kuchárska kniha
Terézia Vansová - 1914

Divina

Recepty - kapitola X.

Mäso z diviny je chutné, šťavnaté a ľahko stroviteľné, zvlášte z mladších kusov. Aby bolo krehké, netreba zabité kusy hneď s kože sťahovať. Chrbát, ľadviny, stehná pečú sa obyčajne vo veľkých kusoch, inšie mäso hodí sa na praženie (pörkölt), zaprávanie alebo na kyslú polievku.

Jelenia lopatka môže byť práve tak pripravená, ako barania pod č. 139. a 140. - a podľa chuti môže sa to isté pripraviť i s kyslastou omáčkou.

284. Jelení chrbát

Dobre odžilkovaný chrbát sa najprv obarí, potom nechá odtiecť, potrie sa soľou a dobre popreťahuje slaninou. Tak položí sa do moridla, v ktorom môže stáť 2-3 dni, v čas potreby i dlhšie. Moridlo pre všetku divinu sa pripraví z 1 litra vody, 1/6 litra octu alebo citronovej šťavy, 1 veľká mrkev, pokrájaná na kolieska, tiež tak jeden petržľan, jeden bobkový list, korenie, citronová kôrka, niekoľko zrniek borievok a kto chce, i cibuľu. Voda so zeleninou sa povarí, ocot sa dá len na ostatok.

285. Úrezky

Zo stehna nakrájané úrezky sa obaria, potom sa slaninou popreťahujú, posolia, na masti s prídavkom zeleniny sa dusia, podlievajú vodou a octom, upečené podávajú sa s brunatnou omáčkou.

286. Srňací chrbát

Keď dlhšie stálo v koži, nemusí sa srňacie mäso ani moriť, lebo je vtedy dosť krehké a ztratilo by na jemnej chuti. Nasolí sa, slaninou popreťahuje i obloží, dá sa na pekáč, polieva sa najprv vodou, potom smotanou a za hodinu je upečené. Obloží sa maslovými pagáčkami.

287. Srňacie stehno (kýta)

Dobre odžilkovaná, tuku pozbavená kýta sa nasolí, posype sa niekoľkými tlčenými borievkami a nechá sa stáť asi 1-2 dni. Potom sa umyje, popreťahuje slaninou, zaleje moridlom, v ktorom môže postáť niekoľko dní. Keď sa má piecť, dá sa na pekáč s pokrájanou slaninou, podleje sa a nechá sa piecť. Pri pečení môže sa potierať i čerstvým maslom. Keď je už upečená, precedí sa šťava, v ktorej sa piekla, primieša sa ešte smotana, zahustená lyžicou múky. Ešte raz dá sa do varu a potom sa pečienka pokrája, pekne na misu upraví, omáčkou sa podleje a obloží lebo knédlikami alebo niektorými pagáčkami. (Časť III.)

Stehno môže sa pripraviť i bez moridla, len slaninou popreťahované, udusené, len so samou pečienkovou šťavou alebo octom a smotanou príjemne okyslenou omáčkou. - Zo stehna môžu sa nakrájať i úrezky, ktoré pripravia sa ako i z iného mäsa. Tiež sekaná pečienka sa môže z diviny veľmi chutná upraviť. (Viď časť V.)

288. Jágerský paprikáš

Pľúcka a iné drobky, ktoré sa vyberú zo zastrelenej diviny, zvykli si poľovníci pripraviť na paprikáš (pörkölt). K tomu určené drobky umyjú sa ako náleží, pokrájajú na kúsky a dajú sa na masť s cibuľkou, paprikou a soľou dusiť, kým je nie mäkké. K tomu pridajú sa haluštičky podľa 130. pripravené.

289. Zajačí chrbát

Do uvareného a znovu vystydnutého moridla vloží sa zajačí chrbát. V moridle môže stáť podľa potreby viac dní. Z moridla vybratý odžilkuje sa, popreťahuje slaninou, nasolí a dá sa na pekáč, v ktorom sa rozpražila masť a dusila pokrájaná zelenina. Pečie sa na mäkko pri častom podlievaní toho moridla, v ktorom bol naložený. Keď sa dopeká, vyleje sa naň za hrnček smotany, v ktorej bola rozmiešaná lyžička múky.

V zime môže byť zajac i dlhšie v kožke nechaný, dobre je, keď i zamrzne. Keď je potrebný, stiahne sa s kože, obarí sa slanou vodou, potom sa odžilkuje, popreťahuje slaninou a obarí sa znovu, ale teraz už vriacim moridlom. Keď sa ešte nasolí, môže sa hneď aj piecť, ak nie, v tom moridle postáť niekoľko dní. Keď je priveľký, môže sa len chrbát upiecť, zadné nohy ale sa môžu na úrezky upotrebiť. K tomu nakrájajú sa dlhé pásiky, odžilkujú, rozklopú, nasolia a pečú podľa známeho spôsobu. - Predná časť zajaca dá sa upotrebiť i na kyslú polievku, na zaprávanie, na paprikáš (bez smotany) s prívarkom halušiek alebo zemiakov. - Konečne chutná je i tak, keď na kúsky pokrájaná uvarí sa v slanej vode, pridá sa korenia, bobkový list, zatrepe sa smotanou a múkou a 2-3 zemiaky pokrájané spolu varené. Chuti pridá ešte na masti upražená cibuľa, ku ktorej pridalo sa i niečo papriky. - Mladý zajac sa nemusí moriť, ale upečie sa len na slanine a upečený poleje sa smotanou. Na stôl dajú sa k nemu citronové krúželky.

290. Divá kačka alebo hus

Keď je mladá, pripraví sa bez moridla, ale po náležitom očistení a poumývaní posolená, položí sa na rajnicu, v ktorej už zohriala sa masť, obloží sa lístkami slaniny - zaleje sa pol pohárom octu. Na kačku pokladú sa ešte lístky cibule, čierneho korenia a jeden bobkový list. Zúzik a pečenka založia sa do krýdla. Zakrytá priliehajúcou pokrievkou dusí sa za hodinu, medzitým sa obracia, aby sa na všetky strany rovnako udusila. Keď je mäkká, vyberie sa von, preloží na pekáč, obloží sa slaninou a položí sa do rúry. Polievka, v ktorej sa dusila, precedí sa na kačku a tak nechá sa na rýchlo a do brunátna upiecť. Pekne krájaná poukladá sa na misu, zaleje omáčkou, v ktorej sa piekla. Slanina sa môže poklásť na tenké, užiarené smidky chleba a tým obloží sa pečenka. I citronové krúželky sa môžu priložiť.

291. Pečená jarabica (koroptev)

Príprava divých vtákov vyžaduje práce a pozornosti, ako i nákladu, a preto patrí už do prepychovej kuchyne. Kto má času a spôsob, môže podľa niže udaných predpisov túto divinu tak pripraviť, že i rozmaznanejší labužník bude iste spokojný. Jarabice majú sa očistiť na sucho, t. j. nie obariť, ako drôbež, ale za sucha ošklbať. Ak má jarabica ešte páper po sebe, opáli sa tak, keď do železnej nádoby naleje sa málo špiritusu, ten sa zapáli a nad týmto opália sa vlasy alebo páper. Potom sa jarabica vypitvá, vymyje a dlhou ihlou sa zošije. Obarí sa vrelou vodou, preto, aby sa ľahšie dala slaninou preťahovať, pričom hneď poznať, či je jarabica stará alebo mladá: ak je stará, ide ihla tvrdo pri preťahovaní, ak mladá, tak sa až trhá za ihlou. Takáto mladá, riadne našpikovaná, sa posolí; za hodinu nechá sa v soli stáť, potom sa poutiera, aby nebola mokrá a dá sa do železnej nádoby, v ktorej bola už zohriatá bravčová masť. V tejto masti musí sa jarabica pozorne vypražiť tak, aby bola na všetky boky upražená a chrupkavá, pritom ale i mäkká. Takto pripravená jarabica má veľmi dobrú chuť. Ku nej hodí sa šalát alebo šošovica, uvarená na mäkko, slaninkou zapražená, smotanou rozriedená.

2. Keď je jarabica stará, pripraví sa nasledovne: Do rajnice dá sa masť, na ňu na kolieska nakrájanej zeleniny, potom cibuľa, bobkový list a odpadky i kôrky zo slaniny. To sa spolu upraží; na to sa položí našpikovaná a posolená jarabica, podleje sa vínom alebo málo octom, to sa zakryje tak tuho, ako len možno, aby para nevychodila. Častejšie sa musí obrátiť a podľa potreby i podliať. Tak sa dusí jarabica, kým je nie mäkká. Ak by bola mäkká, ale nemala by ešte brunátnu barvu, vezme sa pokrievka dolu a pečienka sa dá do rúry pripiecť. Potom sa jarabica vezme von, masť sleje sa do zeleniny a s ostatným pokračuje sa ako vyššie udané. Keď sa nesie na stôl, môže sa obložiť makaronami.

292. Filet (filé) z jarabíc

Filet (úrezky, šnicle) pripravia sa, keď sa jarabica podelí asi tak, ako kura pod číslom 272. Kúsky, ktoré majú vyzerať ako kotletky, majú sa rozklopať, pričom sa kožtička stiahne. Slaninkou popreťahujú sa a narovnajú, aby podľa možnosti boly rovné a úhľadné. Posolia sa, posypú sa čiernym korením a zmáčajú sa do rozpáleného masla, v ktorom sa udusil drobno krájaný petržľan. Kúsky kladú sa na tanier, kým na masti pripraví sa upražená zelenina. Ku zelenine pridajú sa posekané kosti a odpadky a pražia sa spolu. Do nízkej rajnice dá sa málo masti, kúsky jarabíc tým preťahovaným bokom do múky, ale len zľahka. Tou múčnou stranou kladú sa do vrelej masti a upečú sa na obidva boky. Takto upražené položia sa na zeleninu, na ne sa naleje vína a zakryté nechajú sa dusiť. Posoliť treba len vtedy, keď je na dusení. Keď sú filé už mäkké, vyberú sa, na ne scedí sa masti a zakryté položia sa na teplé miesto. Ku zelenine pridá sa trošku múky, ktorá sa má popražiť, potom zaleje sa polievkou, pridá sa kyslej smotany a citronovej šťavy. Keď to zovrie, zbytočná masť sa soberie, precedí sa, ak je málo slané alebo kyslé, pridá sa, čo je potrebné - a tak pridá sa omáčka ku pripravenej pečienke.

293. Filet na spôsob puddingu

1. Keď chceme filet na zvláštnejší spôsob pripraviť, pokračujeme nasledovne: Do kastrola dáme čerstvého masla vo veľkosti jedného vajíčka a nulovej múky toľko, čo maslo príjme; nechajme to spolu málo pražiť a zalievať vrelým mliekom pri ustavičnom miešaní, aby sme z toho pripravili husté cesto. Keď odstáva od nádoby, nechajme ho z poly vystydnúť, potom posoľme, pridajme korenia a žĺtkami rozrieďme tak, aby sa i sneh zľahka zamiešať mohol. Keď jesto svieže hríby, usmažiť alebo suché obvariť a posekať, cibuľku upražiť so zeleným petržľanom a posekané hríby pridať, popražiť a studené dať do masy. Ak jesto v dome pozostatky pečienky, tie tiež na drobno pokrájať, potom zúziky a pečenky z hydiny alebo lizáka a šunku, čo máme, to smiešajme s masou. Zatým ušľahajme z niekoľko bielkov tuhý sneh a zľahka zamiešajme. Okrúhlu formu, najlepšie takú, ktorá má prostriedok prázdny, vymastíme maslom, posypeme múkou a naplníme prichystanou masou, ale nie do plna. Na prázdny prostriedok založme pokrievku, aby sa voda nedostala tade do puddingu. To pomaly v pare dusiť. Keď je masa riedka, vybehne vysoko, ale potom kľakne, radšej tedy nech je hustejšia. Keď je pudding upečený, dáme ho na okrúhlu misu; filet, na ktorých sú ponechané nožičky, poukladáme okolo do venca, na vrch zase prsia jedno vedľa druhého a polejeme všetko vrelou omáčkou. Na prsné kôstočky zvykly sa postýkať papilotky, aby to krajšie vyzeralo. Tak pripravené a ozdobené nesie sa na stôl.

2. Filet na iný spôsob: Sušené hríby umyjeme, uvaríme na mäkko, posekáme; do nádoby dáme kus čerstvého masla, drobno sekanej cibuľky a zelený petržľan; to posolíme a dáme aj podľa ľúbosti korenia. Keď je to dobre usmažené, udreme na to celé vajíčko (podľa ľúbosti), z toho urobíme spolu škvareninu a s tým nastolíme filet.

294. Salmis (salmi) z jarabíc

1. Ak jesto pozostalé kosti z jarabíc, ktoré na inakší spôsob neupotrebíme, môžu sa k nasledujúcemu pokrmu upotrebiť. Kosti v mažiari potĺcť, v nádobe na masle užiarime cibuľku a na drobné kúsky pokrájaný chlieb, k tomu pridáme tiež potlčené pozostatky pečienky a mäsa, pridáme ku chlebu i drobno krájanú slaninku, necháme spolu posmažiť (i s kosťami). Na pol varešky múky zamiešame do toho a spolu na kraji sporáka necháme smažiť. Zalejeme polievkou a vínom. Kto nechce mať víno, nech vezme niekoľko lyžíc sladkej smotany. Keď zovrelo, pretrime cez sito, znovu nechajme povariť, kým nezhustne. Príchuť dajme podľa ľúbosti: korenia, majerán alebo citronovej kôrky. Ak je riedke, zabiť jedno vajíčko a pomiešať. S týmto sa môžu i filet nastoliť a omáčka poliať.

2. Takto pripravené môže sa toto jedlo predložiť i ako predkrm (assiette). V šálke roztrepe sa jedno vajíčko, posoliť, pol lyžičky kyslej smotany, - vyliať na palacinkovú formu, rýchle upečieme tak, ako palacinkové cesto. Cez prostriedok po širine dáme z toho salmis a zakrútime s oboch strán už upečenú palacinku, ale tak, aby plnienku nebolo vidieť. Tak pripravíme potrebné množstvo (podľa osôb) a dáme do rúry dopiecť, keď sú dopečené, vyvrátiť na teplý tanier a niesť na stôl.

3. Potrebnú mieru ryže umyť, v slanej, vrelej vode obvariť, zimnou vodou premyť, - a dať na sito. Kus čerstvého masla dať do nádoby, malú cibuľku očistiť a napichať hrebíčkami (klinčekami), na to dať ryžu, podliať polievkou - a keď niet, i vodou. To zakryté, málo posolené, nechať dusiť; keď je ryža mäkká a pri tom celá, odstavíme ju, a keď napoly vystydla, zamiešame do nej 1-2 žĺtky, podľa toho, ako je potrebné. To dáme na tablicu, žemľovými omrvinkami posypanú, na prst zhrúba roztlapkajme a podľa dobrozdania veľké kolieska vykrajujme. Do každého kúsku urobme na prostriedku jamku. Tieto kolieska zapanirujme celé v roztrepanom vajíčku a žemľových omrvinkách; v teplej masti vypražme, vyberajme na pijavý papier - a ukladajme na misu. Na každú z týchto paštétok dajme do prostriedku horúce salmis, polejme šťavou a nastolme.

4. Keď máme staršie zvýšené pečienky, pripravme salmis ku nasledujúcej assiette: Žemľu obkrojme tak, aby spodok bol užší a vrch širší; pri vrchu povykrajujeme zúbky zo žemle a prostriedok vyberieme, nakoľko sa len dá. Žemľu namočíme do mlieka, aby kus zmäkla, ale sa nesmie rozmočiť. V roztrepanom vajci zmočiť, v horúcej masti vysmažiť, naplniť horúcim salmis a ako asietku nastoliť.

295. Pečená jarabica na teplo

Keď ostane upečená jarabica a chceme ju na teplo nastoliť, tak pokrájajme slaniny na hodné škvarky, pridajme drobno sekanú cibuľu, na to kapusty zo suda, to posoľme a zakryté pri častom miešaní na mäkko udusme. Keď je kapusta mäkká, posypeme málo múkou, pomiešajme, za pár minút nechajme pražiť a potom zalejme kyslou smotanou. Do tejto kapusty môžeme vložiť už pokrájanú jarabicu, nechajme s ňou zovrieť, pekne na misu narovnať a nastoliť.

296. Jarabica na studeno s aspikom

Aspik, ináč i studeno, môžeme ľahko docieliť tak, keď do zvýšenej polievky zavaríme vizový mechúr a necháme vystydnúť. Keď je chladné, masť soberieme. Jestli je aspik dosť tuhý, rozpustíme ho znovu na ohni a do chladného ešte zabijeme jedno vajíčko, preto, aby vajíčko, keď príde do varu, sobralo z polievky nečistotu, ktorá sadne na spodok nádoby. Polievka s vajíčkom nechá sa na ohni dotedy, kým sa vajce nesekne a nepoberie všetku nečistotu. Z tohoto aspiku vlejeme niekoľko lyžíc do čistej formy; keď sa sadlo (ak je nie zima, postavíme formu na ľad), na tvrdo uvarené vajíčko očistíme, z bielku vykrajujeme všeliaké cifry, každý kúsok zmočíme do aspiku a kladieme na dno formy, k tomu i uvarenú mrkev, uvarený žĺtok a zelený petržľan. Keď jesto šunka, tá kladie sa na spodok formy, všetko úhľadne, aby to oku lahodilo. Keď je dno formy už úplne okrášlené, pozorne zalejeme ho chladným aspikom, ale nie mnoho odrazu, lebo ináč by sa všetko pokazilo a opustilo by svoje miesto. Príde rad na boky, ktoré sa tiež tak vykladajú a polievajú aspikom. Keď je už celá forma okrášlená, krájame pekne studenú pečienku, ukladáme vedľa seba a zase dolejeme chladným aspikom až do plna. Forma položí sa na studené miesto, pred nastolením zmočíme formu do teplej vody, vyvrátime pozorne na misu a ešte okrášlime aspikom.

297. Jarabica s kelom

Potrebné množstvo kelu uvarí sa na mäkko v slanej vode, aby celé hlávky ostaly, potom sa ocedí, vystydnuté pozorne vytlačia sa z vody a pokrájajú na rovné kusy. Do rajnice dať slaniny, na široké lístky nakrájanej, do nej poklásť jarabice (upečené), aj s kelom, posypať majeránom, niečo korením, posoliť a zakryté nechať na mäkko upariť. V druhej nádobe pripraví sa tmavá zápražka, nie hustá, do ktorej sa dá cibuľka a potom zaleje sa polievkou, prileje sa i pečienkovej masti. Zápražku precediť na kel; ešte raz nechať zovrieť a nastoliť.

298. Čvíkoty na pečienku (kvíčaly)

Čvíkoty sú drobné vtáčky a preto počítajú sa dve na jednu osobu. Očistené sa vypitvajú, umyjú. Zo slaniny odreže sa tenký a široký pás, čo objíme vtáčka, nožičky sa cez hlavu prepchajú, - a tak poprekladajú sa slaninou a pečú. Medzi ne sa môžu klásť i kúsky žemličky. Tak pečú sa v rúre, kým sú nie mäkké. Musia sa často podlievať. Keď by ale čvíkoty boly už staré, teda sa musia pariť (dynstovať) ako jarabice. Vnútornosti z čvíkot sa neodhodia, len zo žalúdka (zúzika) odstráni sa piesok a z pečenky žlč. Ináč všetky vnútornosti posekať na drobno; slaninku upražme s cibuľkou a zeleným petržľanom, posekané vnútornosti dajme na slaninku a pomaly nechajme upražiť, pridajme soli, niečo korenia a podlejme červeným vínom. Ale keď toho niet pri ruke, nemusí byť, konečne kúsok vo vode rozmočenej žemle. Potom to všetko cez sito pretrieť, dať nazpät do tej nádoby, kde bolo a zohriať. Medzitým vezmime žemľu, obkrojme na podobu srdca, nakrájajme z nej tenké lístky, ktoré sa na masle dajú málo pripražiť. Na každý žemľový lístok dá sa z toho prichystaného salmis, odloží sa na teplé miesto; keď sú čvíkoty upečené, dajú sa na misu a len cez poly prerežú sa prsia, ináč ale majú ostať v celosti.

299. Čvíkoty plnené

Čvíkoty plnia sa takým salmis, ako predošlé, lenže do toho dáme troška viac žemle, šťavy zpod pečienky a toľko žĺtkov, koľko treba. S tým naplníme čvíkotu a zašijeme tak ako kura; slaninou obložíme a upečieme na ražni so slaninou, ale možno i bez nej.

300. Čvíkoty pražené

Očistené čvíkoty zlúpiť s kože, mäso z prsnej kosti odrezať, nožom rozklopať: zo stehienka od kosti koštialik vybrať a z pŕs druhý spodný kúsok ku stehienku nožom priklopať, posoliť a v žemľových omrvinkách vypražiť, ako obyčajne. Salmis urobiť ako predošlé, dať na žemľu a spolu s vysmaženou čvíkotou dať na stôl.

301. Čvíkoty s puddingom

Čvíkote prsia odobrať a našpikovať, ako je udané pri jarabiciach, obpiecť a so zeleninou dusiť; jestli jesto pri ruke mäso zo srny alebo zo zajaca, pridajme k tomu a dusme ďalej. Keď je všetko mäkké, vyberieme prsia von, dáme na ne šťavy a odložíme na teplé miesto. Na masle užiarime žemľu alebo chlieb, podlejeme červeným vínom a necháme rozvariť. Mäso a kosti, mäkko uparené, vyberieme a v mažiari potlčieme a ku chlebu pridáme, spolu pretrieť, ak je riedke, pridať málo žemľových omrviniek a šťavu zo zeleniny, po vychladnutí pridať podľa potreby soli a korenia, žĺtkov koľko treba; to všetko spolu smiešať. Formu okrúhlu, čo má prostriedok prázdny, vymastiť, čistým papierom vylepiť a zas pomastiť maslom, prichystanú masu dať do formy a v pare za hodinu nechať variť. Keď je uvarené, na okrúhlu misu nastoliť, prse z čvíkot poklásť na vrch do venca. Užiarenú žemľu popichať do bokov puddingu. Všetko poliať šťavou a vrelé nastoliť ako assiettu po polievke. Takýto pudding môže sa i zo zemiakov alebo z ryže prichystať.

Tento pudding môže sa aj na chladný spraviť. Všetko prichystať ako je hore udané, len miesto žĺtkov a vína pridáva sa aspik a málo octu. Toto sa kladie na spodok do formy, ako obyčajne aspik a okrášli sa. Na to dajú sa prsičká z čvíkot a tak salmis. Potom sa dá na chladné miesto, pred nastolením sa vyvráti na misu, okrášli aspikom.

302. Pečená sluka (šnepf)

Sluka sa práve tak môže pripraviť, ako čvíkoty; z vnútorností sa tiež tak urobí salmis a dá na žemľu. Celý vták sa slaninou prepichá (našpikuje) alebo i len obloží slaninou a tak sa pečie, lenže nastoliť sa má pokrájaný a hlavička v papilotke položí sa na misu, aby sa vedelo, čo je na stole.

Taktiež môže sa sluka nasledovne pripraviť: Očistená upečie sa so zeleninou a s prídavkom teľacieho mäsa. Keď je mäkká, odrežú sa nôžky a prsia, do ostatného pridá sa drobno krájaný chlieb, v masti užiarený, podleje sa vínom (červeným), teľacie mäso a kosti zo sluky potlčú sa v mažiari a smieša sa spolu. Potom pretrie sa všetko cez sito, posolí a pokorení sa podľa potreby, tiež pridá sa žĺtok, dá do varu, ale len aby zovrelo. Ryža uvarí sa podľa známeho spôsobu, narovnať ju do ráfu a na misu vyvrátiť; do prostriedku dať salmis, na vrch sluku a okolo žemľu s vnútornosťami.

303. Bažant

Dobre odležaný alebo na ľade zachovaný bažant sa očistí. Hlava, chvost sa nešklbe, ale odloží sa na bok. Bažant sa posolí, do slaniny sa obalí, pečie sa pri častom podlievaní smotanou. Keď sa nesie na stôl, položí sa hlava a chvost ako na ukážku.

Na francúzsky spôsob sa pečie, keď sa pomastí sardelovým maslom, posolí a v papierovom obale pečie sa vo svojej vlastnej šťave.

Holuby sa plnia ako kuriatka.

Perlovky, ktoré viac patria ku divine, pripravujú sa na spôsob drôbeže, ale môžu sa i dusiť s citronom, alebo poliate s majonézou ako zákusku predložiť.

304. Diviak (divoký kanec)

Mäso z mladého diviaka po náležitom očistení sa obarí. Potom sa môže i na spôsob prasaťa pripraviť alebo na paprikáš atď. Mäso zo starších sa dá do moridla, v ktorom môže stáť, kým sa v kuchyni neupotrebí. V tom moridle sa uvarí a uvarené sa dáva na stôl s prídavkom nejakej omáčky alebo chrenu. Šunky z diviaka zasolia sa práve tak, ako i z domáceho brava; i moriť sa môžu a vyúdiť, ako iné. Hlava a nôžky pripraviť sa môžu na studeno. Keď má byť mäso z diviaka dlhšie odložené, dá sa do kamenného hrnca, zaleje sa vriacim moridlom, na čo potom ešte naleje sa rozpustenej masti, aby povetrie nemalo k mäsu prístupu. Takéto mäso možno potom i za studena požívať, lebo v tom moridle úplne zmäkne.

Domov: Recepty prastarej matere
(c) 2012-2022 Slovenská kuchyňa