Stručný recept na Studeno
V slanej vode sa uvaria na mäkko bravčové paprčky, čo-to z hlavy, kolena, kožky. Pre chuť sa pridá do polievky cesnak, cibuľa, korenie. Keď je mäso mäkké, že sa oddeľuje od kosti, vyberie sa z polievky a podelí sa na taniere a misky. Z vrchu polievky sa odoberie masť, precedí sa na taniere, posype sa paprikou a dá sa na chladné miesto, aby stuhla. Podrobný postup - Slovenská kuchyňa: Studeno (fotorecept)
Paprčky, koleno, kožky a koreňovú zeleninu zalejeme vodou, osolíme, okoreníme, pridáme cesnak, cibuľu a bobkový list, privedieme do varu a varíme na miernom ohni do mäkka.
Po 4-8 hodinách pomalého varenia, keď sa mäso oddeľuje od kosti, polievku odstavíme z ohňa, vyberieme mäso, kosti, kože a zeleninu. Polievku precedíme cez jemné sitko.
Uvarené mäso prípadne i so zeleninou sa podelí na taniere a misky a zaleje polievkou. Niektoré misky ostanú bez mäsa iba na čistý aspik.
Porcia polievky s mäsom a zeleninou sa nechá pomaly chladnúť najprv pri izbovej teplote a potom sa vynesie von, ak je tam aspoň 15°C a menej. Ideálne ak vonkajšia teplota ešte cez noc klesne o pár stupňov.
Po vychladnutí objavíme produkt nášho snaženia - Studeno - polievku v tuhom skupenstve, ktorú poznáme aj ako: studenina, aspik, huspenina, rôsol.
Masť, ktorá ostala v polievke sa oddelí od rôsolovitej zložky a usadí na povrchu. Kým je tuhá, dá sa jednoducho z povrchu odobrať, napr. lyžicou. Masť nemusíme vyhadzovať, dá sa použiť na chlieb, alebo na varenie. Je veľmi jemná, takmer ako husacia.
Servírujeme preklopené na tanier, ozdobíme cibuľkou, paprikou, pridáme ocot. O octe treba vedieť, že v kontakte s aspikom ho začne hneď rozpúšťať. Polievka by sa teda po krátkom čase premenila späť na tekutú formu, čo je nežiaduce, takže rýchlo spapať. Alebo radšej bez octu.
Ocot sa môže riešiť aj takto, nakvapkať na cibuľku s paprikou na vedľajšom tanieri. Dobrú chuť !
Ak prídeme na chuť tomuto pokrmu, ktorý patrí medzi naše ToP-recepty a budeme si ho pripravovať správne, t.j. variť dosť dlho (aby sa v polievke vyvarilo čo najviac z prospešných látok ako sú kolagén, elastín a sprievodné organické látky), budeme z nej odoberať šedú penu, ktorá je zhlukom nečistôt a toxínov z mäsa, pazúrov a podobne, budeme ju variť pomaly, aby bola polievka (a následne aj studeno) číra, necháme ju vychladiť pomaly tak, aby sa tuky stihli dokonale rozvrstviť a oddeliť od polievky - čím vznkne tá najčistejšia želatina - potom taká studenina podporí naše zdravie, najmä kĺby a šľachy a neuškodí ani vegetariánom.
Podrobný postup nájdete na: Slovenská kuchyňa: Studeno (fotorecept)