Recepty prastarej matere, nová kuchárska kniha
Terézia Vansová - 1914

Prívarky

Recepty - kapitola VI.

Našská kuchyňa neobíde sa bez prívarov. Prívary (cušpajze) sú základnou časťou našich obedov - a keď sú chutné a dobre pripravené, dostačia temer samy pre seba za obed. Mnohé rodiny, zvlášte roľnícke, obídu sa pri samej zelenine alebo strove. Táto strava sa nezunuje a je pre ľudský organizmus nepostrádateľná. Najmä v lete sú zelené prívary zdraviu osožné.

Takmer všetky naše prívary sa zaprážajú. Zápražka (jíška) je tedy základom dobrého prívaru a preto sa zápražke má venovať istá pozornosť. Na niektorých stranách zaprážajú maslom, inde výlučne masťou, to sa riadi podľa osobnej chuti a pomerov. Niekde zaprážajú hustejšie, inde redšie; na niektorých krajoch je polievka na prívare riedka a mastná. Najlepšie je i tu držať sa strednej cesty. I s menej masťou môže sa docieliť chutného pokrmu. Každý prívar, suchý alebo zelený, dostane dobrú chuť, keď sa do zápražky pridá, keď je hotová, na koniec noža čierneho korenia, tiež toľko ružovej papriky (ktorá neštípe), na koniec noža múky a kúštik cukru; to sa ešte za pár minút nechá pražiť, zaleje sa studenou vodou, nechá sa zvariť a tak dať do prívaru. Suchá strova: fazuľa, hrach, šošovica je stroviteľnejšia, keď sa ďeň predtým namočí do vody - a chutnejšia, keď sa pridá k nej kúsok cukru. Strova dostane príchuť varených kaštanov. Suchú strovu treba postaviť do studenej vody, zeleniny vždy do vriacej.

181. Kapusta zo suda (zelí)

Potrebná miera kapusty sa postaví do hlineného alebo dobre gliedeného železného hrnca, zaleje sa vodou, aby bola zakrytá. Keď je veľmi kyslá, musí sa premyť. S kapustou postaví sa hneď i mäso, aké je po ruke, môže byť rozličné. Dobrú chuť dostane kapusta, keď sa k nej pridá za hrsť geršničky, taktiež drobno krájanej cibule, ktorá sa úplne rozvarí. Keď je kapusta uvarená, zapraží sa cibuľkovou, nie tmavou zápražkou. Zápražka sa môže zaliať sladkým mliekom, čo dodá kapuste na chuti a zvýši sa smotany. Rozriedená zápražka musí zovrieť a tak sa primieša ku kapuste, ktorá tiež musí ešte povrieť. - Keď je riedka, môže sa pritrepať. Niekde k tomu cieľu roztrú (porajbú) jeden zemiak, k tomu sa pridá múky a mlieka, dobre rozmiešané vyleje sa do kapusty. Keď je kapusta hustá, musí sa miešať, aby neprismudla (nepřipálila). Zvlášte keď je zatrepaná, nesmie sa dlho a strmo variť. Kapusty zo suda varením pribudne, je tedy výdatná, za tanier (asi 1/2 kilo) je dosť pre 6 osôb. O nakladaní kapusty na zimu je poučenie na konci tejto knihy.

182. Plnená kapusta

Vyberie sa kapustná hlávka, krajšie listy sa oddelia a prichystajú k plneniu, ostatné sa môžu pokrájať a pridať ku kapuste.

Plnka sa prichystá z polovice bravčového, z poly hovädzieho mäsa, môže sa vziať i klobáska, keď je čerstvá, aspoň netreba sekať a koreniť. K mäsu sa pridá toľko ryže, aby tvorila 4. čiastku celého, tak asi 1-2 decilitre. Ryža sa musí skorej spariť, lebo surová by všetku vlahu sobrala a plnka by bola suchá, ryža nedovarená. Ku ryži sa pridá jedno vajíčko, soli, korenia a na masti upraženej, drobno krájanej cibuľky (alebo i surovej). Všetko sa dobre rozmieša; každý lístok sa naplní, na jeden asi za lyžicu hmoty, a zakrúti. Medzitým sa kapusta s prípadným mäsom postavila na sporák. Ak je hrniec dosť veľký, tak sa plnky pokladú na kapustu, musí byť ale hodne polievky, aby plnky boly zakryté a kapusta neprihorela, lebo sa miešať nemôže. Plnky sa môžu aj osobitne variť, vtedy sa môžu dať na spodok odpadky a hlúbiky z hlávky a zaliať sa musia polievkou alebo vodou a dať potrebnej soli - a tak nechajú sa variť. Polievka, v ktorej sa varily, môže sa pridať ku kapuste. Kapusta sa zapraží, ako vyššie udané. Kto chce, môže pred nastolením pridať kyslej smotany. - Pre väčší počet hostí môže sa kapusta uvariť dňom predtým, uvarená sitom zakrytá môže na chladnom stáť a v čas potreby sa dá zohriať.

183. Kľužská (koložvárska) kapusta

Kapusta zo suda sa na mäkko uvarí alebo na masti udusí. Tiež tak udusí sa ryža. Čerstvá klbáska sa upraží, kúsok sviežej bravčoviny upečie. Rajnica alebo príhodná forma sa masťou pomastí, omrvinkami vysype, do nej sa ukladá prichystaná kapusta, ryža a mäso. Na spodok vrstva ryže, na ňu na tenké listy pokrájané mäso, potom vrstva kapusty, na ňu kúsky klbásky, zase ryža, až je forma plná. Podľa potreby sa musí dať soli, niekoľko lyžíc smotany a pečienkovej masti. Forma sa dá do rúry alebo do pary, kde sa má asi za hodinu piecť. Keď sa kapusta na misu vyvráti, má vyzerať ako pudding. Vrch sa ešte môže obložiť tenkými lístkami údenej klbásy alebo poliať pečienkovou masťou.

184. Sedmohradský (székely) guľáš

Bravčové mäso (môže byť i dvojaké, na príklad teľacina a bravčovina) pokrája sa na kúsky, dá sa do rajnice, v ktorej na masti upražila sa drobno pokrájaná cibuľa (cibule treba hodne dať). Tiež pridá sa ružovej papriky a kto chce i rasce. Mäso sa posolí a nechá udusiť; keď treba, má sa podliať. Za tanier dobrej kapusty v málo vode uvarenej pridať k mäsu, spolu ešte nechať chvíľu dusiť, potom podliať dvoma lyžicami paradajok a asi toľko smotany. Podobne sa môže pripraviť kapusta, keď sa smotana a paradajky vynechajú, ale pridá sa tlčeného korenia a týmže posype sa i povrchu, keď sa na misu vyleje.

185. Kapusta z čerstvých hlávok

Pokrájaná alebo podrobená kapusta dá sa do hrnca, k nej pridajú sa tenko pokrájané jabĺčka, soli, troška korenia, rasce, vínového octu, vody, kúsok cukru a mäsa podľa toho, aké je pohotove, najlepšie blanu alebo čerstvej bravčoviny. To nechá sa variť, kým je nie mäkké, potom sa kapusta obvyklým spôsobom zapraží. Takto pripravená i červená kapusta je veľmi chutná.

186. Kapusta na rýchlo

Na rajnici urobí sa väčšia zápražka, zaleje sa polievkou alebo aj vodou, keď je rozpustená a vrie, dá sa do nej potrebná kapusta. Hneď sa i posolí, dá korenia, rasce alebo kôpru. Zakrytá má sa variť, kým je nie mäkká. Keď je uvarená, dá sa octu, koľko je potrebné.

187. Kvasená kapusta

V hlinenom hrnci rozpustí sa v letnej vode kúsok nácesty, ktorú si v lete treba od pečenia chleba uschovať. Keď sa ustojí, precedí sa na oparenú a vychladnutú kapustu, ku ktorej sa pridá i bylka kôpru. Do kapusty vopchá sa rukoväť dlhej varešky alebo habarky, aby vzduch, ktorý napomáha kvasenie, mal prístup. Na vrch sa dá smidka čierneho, užiareného chleba a zakrytú nechať kysnúť. Kapusta už za jednu noc ukysne, ale možno ju i niekoľko dní nechať. Ukysnutá preloží sa do hrnca, v ktorom sa má variť, dá sa do nej, čo prichodí, ako pri kapuste zo suda alebo pri čerstvej, lenže sa musí dlhšie variť ako nekysnutá.

188. Dusená kapusta

Husacej masti, - keď niet tej, tak bravčovej, - dať na rajnicu, drobno krájanú cibuľu nechať v nej zažlknúť, potom dať drobenej, čerstvej kapusty, soli, čierneho korenia, kúštik cukru a všetko nechať dusiť. Keď je kapusta mäkká, podleje sa dobrým vínnym octom. Ku takejto kapuste môžu sa pridať i kysnuté knédliky alebo udená bravčovina.

189. Podlupky

Mladé listy kalerábu, kapusty alebo retkevky sa umyjú, pokrájajú, vo vrelej vode obvaria a odcedia, dajú sa na hodnú cibuľkovú zápražku dusiť, zalejú sa mliekom alebo polievkou, osolia sa a keď sú mäkké, dá sa octu alebo citronu. Keď sa na zápražku dajú listy šťavy (šťovík), tak netreba veľa octu. Pred nastolením dá sa smotany.

190. Tekvica (tykev)

Tekvica sa očistí, podrobí na hakličkách, posolí a nechá sa to chvíľku postáť. Na rajnici pripraví sa zápražka na žlto upražená, do nej sa dá tekvica, pomieša sa a nechá máličko dusiť. Zaleje sa polievkou, vodou alebo mliekom a nechá sa povariť, kým je nie mäkká. Má sa pozorovať, aby sa buď nerozvarila alebo neostala tvrdá a chrupkavá. Do nej sa pridá rasce, kôpru alebo kto radšej, i tarkanu. Keď sa k nej varí nejaké mäso, má sa polievkou zaliať a spolu ešte i s mäsom povariť. Na misu sa dá smotany, tekvica sa dá do nej a pozorne sa zamieša. Na vrch pokladie sa prichystané mäso, prípadne pečienka alebo tenké upražené lístky slaniny. - Mladé, takrečené chresťové tekvičky, sa môžu i plniť. Musia byť ešte malé; očistia sa, rozkroja na poly, prostriedok sa vyškrabe ako obyčajne, do tekvičky sa dá plnka, pripravená tak, ako je pri plnenej kapuste udané. Plnky pokladú sa do hlbokej rajnice, v ktorej je masť, nechajú sa pri pilnom podlievaní dusiť, uvarené sa zapražia.

191. Repa

V niektorých krajoch varí sa repa, tak zvaná molčianska. Dá sa i na zimu odložiť ako kapusta. Takáto ukysnutá repa sa uvarí s mäsom, na červeno upraženou zápražkou sa zapraží a pred nastolením sa smotanou pritrepe.

Čerstvá podrobí, nasolí sa a keď troška postála, z prílišnej vody sa vytlačí. Dá sa do vrelej vody, s ktorou sa varí, kým je nie mäkká, potom sa zapraží, pridá octu a smotany.

192. Zemiaky na kyslo

Omáčka číslo 95. (cibuľková alebo bechamelová) sa pripraví. Prv, než je v nej ocot, dajú sa do nej zemiaky v kožkách uvarené, obielené a na tenké lístky pokrájané. V omáčke nemajú už vrieť, len sa dobre zohriať v nej, potom sa podľa potreby dá octu, soli, pred nastolením i kyslej smotany. Bobkové lístky sa povyberajú prv, kým sa zemiaky nesú na stôl. Jednoduchšie sa pripravia, keď sa zemiaky za surova očistia, pokrájajú, vrelou vodou zalejú, osolia, jedným-dvoma lístkami bobkového listu okorenia. Potom sa zapražia, pritrepú mliekom alebo smotanou.

193. Plnené zemiaky

Veľké, rovné, okrúhle zemiaky sa ostrúhajú, umyjú a v každom vydlabe sa okrúhla diera. Naplnia sa nasl. plnkou: kus údeného mäsa (alebo pozostatky šunky), dobrej slaniny, zelený petržľan, niečo pažítky, soli, tlčeného čierneho korenia a vajíčko podľa potreby. To dobre premiešané dáva sa do zemiakov a úhľadne sa urovná. Zemiaky ukladajú sa do primerane veľkej a hlbokej rajnice, podlejú máličko vodou a masťou (môže sa dať i masla) a nechajú v rúre do zlatožlta upiecť. Keď sú upečené, vyberú sa pozorne u ukladajú na misu, keď je potrebné, polejú sa ešte rozpraženým maslom, do ktorého sa pred upotrebením hodilo niečo drobno sekaného petržľanu.

194. Zemiakový paprikáš

Toto chutné jedlo pripravuje sa ako obyčajný kurací paprikáš. Na rozpražené maslo dá sa niečo drobno pokrájanej cibuľky, petržľan a papriky, potom očistené, na poly pokrájané nové zemiaky sa posolia, pri opatrnom miešaní a polievaní nechajú sa udusiť, kým sú mäkké, za tým pridá sa niečo múky a zalejú sa a keď zovrú, nesú sa čerstvé na stôl.

195. Srbské mäso s ryžou

Pol kila mladého bravčového mäsa (z frišlinga) alebo aj teľacieho na kocky pokrájať, kopčitú lyžicu masti na rajnici rozpustiť, pridať pokrájanú cibuľku a na bledo usmažiť, potom pridať na špic noža papriky a hneď za tým mäso a lyžicu soli. Toto sa za hodinu na prudkom ohni smaží, musí sa často miešať a keď treba, i trošku vodou podliať. Zasype sa 5 lyžicami ryže, zamieša sa a podleje vodou zarovno s mäsom. Takto sa nechá pražiť, najlepšie zakryté, v rúre alebo na kraji sporáka. Keď je ryža rozpukaná, podleje sa hustými pretretými paradajkami, ešte sa nechá troška pariť a nemiešané vyklopí sa na misu. Len uvarená ryža zalieva sa paradajkami, lebo surová zostala by tvrdou.

196. Zemiaky na ruský spôsob

Surové zemiaky sa očistia a pokrájajú na kolečká. V rajnici rozpustiť masla vo veľkosti orecha, dať na to zemiaky, niečo soli, málo korenia a za šálku (asi 2 deci) kyslej smotany. Všetko dať do rúry a pol hodiny piecť.

197. Plnená paprika

1. K plneniu berie sa paprika hrubá a krátka, takrečená sladká, ktorá nemá tej ostrosti, čo dlhá a tenká. Pred plnením hodí sa do vrelej vody, aby ztratila prílišnú ostrosť alebo sa položí na plech a do rúry. Potom sa vyberie; keď bola vo vode, nechá sa odtiecť a vystydnúť. Každý kus sa pozdĺž nakrojí, semiačko sa vyberie, žilky sa podľa možnosti odstránia. Plní sa plnkou zo sekaného alebo mletého bravčového mäsa, ku ktorému sa pridá toľko sparenej ryže, aby tvorila 1/3 hmoty. Ryža sa sparí, keď sa dá do vriacej vody a nechá sa zovrieť tak, aby nebola cele dovarená, ale aby navrela. To sa menuje blanšírovaním. Voda z ryže sa scedí a ryža sa premyje studenou vodou. Do plnky sa ešte pridá čierne korenie, soľ, vajíčko a jemno krájaná upražená cibuľa. Keď je mäso chudé, pridá sa niečo slaniny. Touto miešaninou naplnia sa lusky (struky) a kladú sa na rajnicu, ktorej spodok je vyložený tenkými lístkami slaniny. Aby sa plnky nerozišly, môžu sa obkrúcať čistým, bielym pamokom. Rajnicu položiť na sporák, zakryť a nechať pomaly dusiť. Keď sa paprika pripeká, má sa podliať vodou alebo polievkou. Do poly uvarenú poobracať, aby sa i s druhého boku uparila. Uparená vyberie sa z rajnice; zbytočná masť sa zleje, tam, kde bola paprika, pridá sa jemno sekanej cibule a málo múky. Keď je múka upražená, zaleje sa uvarenými a pretretými paradajkami - a keď tieto zovrely, pridá sa smotany. Konečne sa omáčka podľa potreby osolí a osladí, aby divá chuť papriky neprerážala. Omáčka sa vyleje ešte na papriku alebo táto sa dá nazpäť do rajnice, nechá sa len raz zovrieť a odstaví sa až k nastoleniu.

2. Paprika, v horúcej vode obvarená, očistí sa, keď sa jej vršky so stopkami zkroja, tak aby sa s vrškom i semenáčky vytiahly. Nožom vyberú sa ešte i žilky a takto pripravené lusky plnia sa plnkou, do ktorej sa vezme akékoľvek už upečené mäso, posekané alebo pomleté. I ryža musí byť uvarená a smieša sa s mäsom, do ktorého sa dá korenia a soli, vajíčko alebo lyžička smotany. Naplnené lusky kladú sa do hotovej paradajkovej omáčky pod číslom 99. udanej. V omáčke nechá sa prevariť, aby plnky stuhly.

198. Plnené ugorky

Pekné, veľké ugorky sa ako náleží obiela, na jednom konci zrežú a ako len možno, vyhĺbia, t. j. jadrá z nich sa vyberú, naplnia sa plnkou, podobnou ako sa plní kapusta alebo paradajky a paprika. Keď niet bravčoviny, môže sa vziať i teľacina, len na to treba pozorovať, aby plnka bola dosť chutná a slaná. Potom sa zrezaný koniec namaže bielkom, priloží a tak kladú sa ugorky na rajnicu do prichystanej omáčky. Omáčka pripraví sa tak, keď sa nakrája slaniny, dá sa rozpražiť, zaleje sa polievkou, alebo keď tej niet, tak vodou, ale do tej sa i polievkového korenia pridá. Keď sú ugorky uvarené, môže sa k omáčke pridať paradajok a smotany. Ugorky krájajú sa na šikmé kúsky, kladú na misu a polejú omáčkou.

199. Kel (česky kapusta)

Pekné hlávky kelu očistia sa od príliš zelených a tvrdých listov, rozkroja na štvoro, čisto umyjú a vrelou vodou sparia. Potom sa voda scedí, zaleje sa druhá, tiež vriaca, v ktorej ak jesto, varilo sa mäso, na pr. baranina, ktorá sa dobre hodí ku kelu. Teraz pridá sa soli, čierneho korenia, majeránu, strúčok cesnaku (potom sa vyberie) - a na listy pokrájané zemiaky alebo niečo ryže. Zakryté nechá sa variť, kým je všetko nie mäkké. Zapraží sa červenou, nie hustou zápražkou, do ktorej sa dá málinko cesnaku. Keď nieto mäsa, môže sa dať pre chuť nejaké polievkové korenie.

200. Plnený kel

Kel podrobí sa podľa ľúbosti a uvarí v slanej vode. K plnienke prichystá sa nasledovné: Pol kila hovädziny udusí sa podľa obvyklého spôsobu na masti a na cibuli; keď je mäkké, poseká sa s cibuľou, ak treba i posolí sa, k tomu pridá sa uvarená ryža a korenie. Kel sa odcedí a ukladá na misu, ktorá zdrží väčšiu horúčosť. Na spodok misy sa dá niečo smotany, potom plnienka, za tým vrstva kelu, zase plnienka, kým trvá. Na vrch má prísť kel. Medzitým treba soliť, aby neostalo neslané. Kel narovnať a poliať smotanou. Konečne urobí sa malá, tmavá zápražka, ktorá rozriedi sa hodne mliekom, touto zaleje sa kel tak, aby prišla i na spodok, čo sa tak dá, keď sa lyžicou podvihne celá hmota. Misa položí sa do rúry, nechá sa pripiecť, aby kel dostal žltú farbu, misu položiť na tácňu a tak niesť na stôl.

201. Zelená fazuľa

Struky zelenej fazule očistia sa od vlákien. Potom sa na podlhovasté kúsky krájajú, umyjú a hneď do vrelej vody zavárajú. Fazuľa, keď neprestane vrieť, je hneď uvarená. Voda sa má osoliť, pridať baziličky a zeleného petržľanu. Keď je fazuľa mäkká, zapraží sa tmavšou zápražkou, dá sa octu, smotany alebo sa pritrepe mliekom.

202. Zelený hrach

Mladé lusky cukrového hrachu sa od vlákien očistia, polámu, čo staršie sa vylúpajú. Umytý hrach sa dá na masť alebo maslo, do ktorého hodil sa pokrájaný petržľan, pridá sa i soli a kúsok cukru. Zakrytý dusí sa, kým je nie mäkký, keď je treba, má sa i podliať. Potom sa dá naň za lyžicu múky, pomieša sa, nechá niečo dusiť, zaleje sa vodou, mliekom alebo polievkou. Podobne pripravuje sa i hrach vylúpaný.

203. Mrkev a kaleráb (kedlubny)

Mladé kaleráby očistené a umyté pokrájajú sa na drobné kôstky alebo rezančeky, dusia sa ako hrach. Tiež tak i mrkev. Oboje sa môže i spolu smiešať. Kto rád kvaku, tak i túto. Jednoducho sa pripravia tieto zeleniny, keď sa do vrelej vody postavia, posolia, nechajú variť a uvarené zapražia sa maslom. Zápražka má byť tmavšia, nie veľmi hustá; do nej sa dá petržľan a zaleje sa mliekom.

204. Kvaka (tuřín)

Kvaka môže sa dusiť ako mrkev, ale dobrá je i varená, s mäsom, najmä s čerstvou baraninou. Keď je uvarená, zapraží sa maslom alebo masťou, dá sa petržľanu a čierneho korenia. Zápražka sa môže zaliať mliekom, kto chce, môže kvaku dobrým mliekom pritrepať. Ku kvake miešajú sa i zemiaky a mrkev.

205. Plnený kaleráb

Mladé, rovné kaleráby sa obiela, umyjú, z každého skrojí sa vršok i so srdiečkom a odloží na bok. Z kalerábov vydlube sa prostriedok (okrúhlym nožom alebo lyžicou), potom sa kaleráby hodia do vrelej, slanej vody, kde sa troška obvaria. Varechou vyberú sa von, plnia sa plnienkou, ako kapusta alebo paprika. Iná plnienka sa pripraví z pečeného a posekaného mäsa, ku ktorému primieša sa dusená ryža, soľ, korenie a smotana. Tiež teľacina sa môže k plneniu použiť. Na rajnici upraží sa maslová zápražka, rozpustí polievkou, do nej pokladú sa kaleráby, osolia sa a zakryté nechajú sa dusiť. Keď sú mäkké, vyberú sa na teplú misu, pozostalé sa ešte rozriedi smotanou alebo polievkou, pridá soli, a keď je treba, ešte i polievkovým výťažkom (korením).

206. Šalát na prívar

Šalátové hlávky sa preberú, očistia, umyjú, pokrájajú. Niekto šalát nekrája, ale je lepšie, keď je podrobený. Pripraví sa omáčka, do ktorej sa dá drobno krájaného zeleného cesnaku, do vriacej omáčky sa dá šalát, posolí sa, ale nesmie dlho vrieť, lebo ztuhne. Pred nastolením sa dá octu a smotany. Podľa potreby zabije sa pozorne niekoľko vajíčok, aby sa nerozišly, aby sa bielok uvaril, žĺtok ale ostal mäkký. Alebo prichystá sa k nemu praženica.

207. Loboda

Mladé listy záhradnej lobody sa uvaria, odcedia, posekajú, dajú na žltú zápražku dusiť, potom sa zalejú mliekom a vodou. Pre chuť sa môže dať máličko cesnaku. K lobode vypražia sa v mlieku namočené, panírované žemle alebo rožky. Tiež môžu sa pridať sádzané vajíčka, praženica a iné.

V nedostatku lobody - a kým tejto niet, poslúži dobre i pŕhľava, ktorej mladé lístky sa podobne pripravia. Divú chuť odoberie prvá voda, prípadne sa môže i dva razy obvariť.

208. Suchá fazuľa

Radno je fazuľu namočiť aspoň na 12 hodín do studenej vody. Takto sa aj skorej uvarí, aj sa stane stroviteľnejšou. Voda sa zcedí a naleje sa druhá, keď možno, potočná. Ináče sa môže pridať na koniec noža sody bicarbony. Fazuľa môže sa variť s mäsom, klbásou alebo i bez toho. Zapraží sa tmavšou zápražkou, posolí a keď je fazuľa mäkká, dá sa do nej octu. Kto nemôže zniesť ocot, dá si citrónovej šťavy. Pred nastolením sa dá do misy smotany. Taktiež varí sa i

209. Šošovica, čočka

V nedostatku mäsa nakrája sa na tenké lístky slanina, vypraží sa a nakrája sa na lístky i cibuľa. Keď je slanina i cibuľa upražená, vyberie sa na tanier a položí na teplé miesto. S pozostalou masťou sa môže šošovica zapražiť; ak jej je mnoho, tak sa zleje. Keď sa šošovica dá na misu, pokladie sa slanina s cibuľou na vrch. Ku šošovici môže sa podať na tanier kyslá kapusta zo suda alebo krúželky.

210. Suchý hrach

Hrach sa uvarí na mäkko, zapraží cibuľkovou zápražkou. V zime varí sa tiež s prídavkom mäsa, údenej bravčoviny a pod., ale môže sa i k tomuto dať slanina a pražená cibuľa. K suchej strove môže sa pridať kúsok cukru, je chutnejšia a stroviteľnejšia.

Domov: Recepty prastarej matere
(c) 2012-2022 Slovenská kuchyňa